Shimano logo
 
Shimano jest największym producentem komponentów rowerowych na świecie i najbardziej znaną rowerową marką na rynku.

Japońską firmę Shimano zna każdy, nawet niezainteresowany kolarstwem i rowerami. Nic w tym dziwnego - firma posiada około 70% udziału w rynku napędów i hamulców rowerowych. Oznacza to w skrócie, że siedmiu na dziesięciu rowerzystów posiada ich części w rowerze. Na taką hegemoniczną pozycję na rynku firma pracuje od 1921 roku, kiedy Shozaburo Shimano założył swój biznes w mieście Sakai. Ówczesny zakład miał 40 metrów kwadratowych, a Shimano pożyczył maszynę do produkcji od przyjaciela posiadającego firmę zajmującą się obróbką stali. Tak wyglądały początki współczesnego giganta. Pierwszy produkt związany z rowerami powstał już 1922 roku, wtedy Shimano rozpoczął wytwarzanie kół zębatych do wolnobiegów. Firma współcześnie jest najbardziej znana z rowerowej działalności, choć obecna jest nie tylko w tej branży. Drugim filarem jest dla niej wędkarstwo, a sprzęt do łowienia ryb produkuje od 1970 roku. 

Lista wynalazków i fenomenalnych rozwiązań, które zmieniły rowery raz na zawsze. Choć generalnie filozofia działania firmy jest bardzo japońska. Shimano zawsze działa ostrożnie, przeważnie nawet zwleka z premierami swoich nowych rozwiązań, nawet gdy te są rewolucyjne. Woli być druga na rynku, ale mieć pewność, że produkt jest dopracowany w każdym calu. Mimo obecnej pozycji lidera na rynku i długiej liście sportowych sukcesów warto mieć na uwadze, że Shimano bardzo powoli wchodziło na konserwatywny europejski i amerykański rynek. Japończycy swoją pierwszą zewnętrzną przerzutkę skonstruowali w 1956 roku, ale na dobrą sprawę zaczęli być mocnym graczem na światowym rynku rowerowym dopiero w latach 70 i 80 - głównie za sprawą boomu na rowery w USA. Oferowali znacznie lepsze ceny, niż droższe europejskie firmy, nie będąc przy tym gorszymi jakościowo. Fakty są jednak takie, że zawodowy peleton bardzo długo nie mógł przekonać się do jazdy na topowej grupie Dura-Ace. Ogromną ciekawostką jest choćby fakt, że pierwszy Tour de France na Shimano został wygrany dopiero w 1999 roku przez Lance’a Armstronga, choć za sprawa odebrania mu 7 zwycięstw ,,w statystykach” pierwsze zwycięstwo w TdF na Shimano przypada na rok 2007 i wygraną Alberto Contadora.

Kluczowe dla branży wynalazki Japończyków to naprawdę długa lista, ale warto wymienić choć kilka. W 1984 przy okazji premiery szosowej grupy Dura-Ace 7400 Shimano zaprezentowało technologię SIS (Shimano Indexing System), która oznacza indeksowanie biegów. Dzięki niej, jeden klik manetki zmienia nam precyzyjnie jeden bieg, a dotąd manetki działały płynnie, czyli to nasz ruch ręki musiał być na tyle płynny, aby zmienić o pożądaną ilość przełożeń. SIS bardzo mocno wpłynął na wzmocnienie pozycji Shimano na rynku, ale warto dodać, że już 10 lat wcześniej Japończycy pokazali światu przerzutkę Positron, która miała wbudowany mechanizm indeksacji (SIS ma go w manetce). 

Rok 1982, czyli chwilę przed SiS to inna ważna data dla branży - wtedy zaprezentowano grupę napędową dedykowaną do MTB - Shimano Deore XT. Wśród kluczowych dla całego rynku rozwiązań warto wskazać też rok 1990 i premierę klamkomanetek szosowych Dura-Ace z Dual Control system, czyli pierwszych,,łap” z klamkami hamulcowymi i manetkami zmiany biegów zintegrowanymi w jednym elemencie. Campagnolo pokazało je dopiero dwa lata później. Koniec pierwszej dekady XXI wieku to z kolei mocno elektryfikacja w Shimano. W 2009 roku swoją premierę miała pierwsza elektroniczna grupa napędowa Japończyków - Dura-Ace 7970 (Di2), a w 2010 roku pierwszy napęd do rowerów elektrycznych - Shimano Steps. 

Współcześnie Shimano jest symbolem wysokiej jakości i zaawansowania technologicznego. Posiada ofertę napędów do każdego typu roweru i na każdym poziomie zaawansowania. Od topowych rowerów wyścigowych po najtańsze jednoślady na rynku. Poza elementami układu napędowego i hamulcowego produkuje chemię rowerową, odzież, pedały oraz obuwie rowerowe.

Jesteśmy autoryzowanym sprzedawcą części zapraszamy do Naszego sklepu BIKERS. W razie zapotrzebowania na jakąś część zapraszamy do kontaktu

BIKERS Joanna Strojek
Nr rachunku: PKO: 50 1020 2528 0000 0102 0623 2427
43-200 Pszczyna, ul. Słoneczna 9 
NIP: 6351153034


TOP